Erkek İnfertilitesi (Kısırlık)

Erkek İnfertilitesi (Kısırlık) Nedir?

Üreme sorunlarının %45’i kadın kaynaklı, %45’i ise erkek kaynaklı olarak gelişmektedir. %10’luk kısımda ise açıklanamayan infertilite söz konusudur.

Erkek infertilitesini, bir erkeğin doğal yolla baba olamaması durumu şeklinde açıklayabiliriz. Gebeliğin oluşması için sperm üretiminin olması, semen içerisinde kaliteli ve belli sayıda sperm bulunması gerekir. Bu aşamalarda aksaklık olması halinde erkeklerde kısırlık problemi görülür.

Erkekte İnfertilite Nedenleri Nelerdir?

Yeterli sperm üretiminin gerçekleşmiyor olması bazı faktörlere bağlıdır. Bunların başında genetik ve koromozomal problemler, doğuştan inmemiş testis ve infeksiyöz nedenler gelir. Bunun yanı sıra varikosel, kimyasal faktörler, iltihaba bağlı hastalıklar ve cerrahi operasyonlar da erkeklerde kısırlığa neden olabilmektedir.

Erkek İnfertilitesi Tedavisi

Erkek infertilitesi tedavisinde semen analizi (spermiogram) en önemli testtir. Kolay uygulanabilir bir test olması nedeniyle öncelikle semen analizinin yapılması önemlidir. Semen analizi 3-5 günlük cinsel perhiz sonrası yapılır. Semen analizi sonucu normal ise erkeğin kısır olmadığı kabul edilir. Fakat semen analizinde değerler beklendiği gibi değilse test en az 2 kez daha 3 hafta aralarla tekrarlanır ve anormalliğin devamlı olup olmadığına bakılır.

Gelişen teknoloji sayesinde günümüzde hiç spermi olmayan erkekler de baba olabilmekte. Hastanın tanısı doğru şekilde yapıldıktan sonra kişiye özel bir tedavi süreci planlayarak başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

Menide hiç sperm olmaması olarak tanımlanan Azospermi hastalarında uyguladığımız Micro TESE yöntemiyle sperm elde edebilmekteyiz. Mikro TESE operasyonunda testis bir kesi ile açılır ve doku mikroskop ile 24 kat büyütülür. Sperm üreten kanallar geniş bir şekilde görülebildiği için gerekli dokular kolayca toplanır. Bu doku örnekleri birtakım işlemlerden geçirilerek içlerindeki canlı sperm hücreleri ayrıştırılır. Canlı sperm bulunursa ve mikroenjeksiyon için anne adayından toplanan yumurtalar hazırsa aynı gün tüp bebek işlemi yapılır. Fazla sayıda sperm elde edilmesi durumunda, kullanılmayan sperm hücreleri dondurularak saklanır ve ileride gerçekleştirilecek tüp bebek tedavilerinde çözülerek kullanılır.

Bahçeci Sağlık Grubu

Florence Nightingale Hastaneleri

İletişim

(0535) 100 20 63

Çalışma Saatleri

Hafta içi : 8:30 - 18:00

E-Posta Adresim

erolbulent@yahoo.com