Azospermi

Azospermi Nedir?

Azospermi, menide hiç sperm bulunmaması durumudur ve azospermi hastaları doğal yolla çocuk sahibi olamaz. Gelişen tedavi yöntemleri sayesinde günümüzde azospermi sorunu olan kişiler de baba olabilmektedir.

Azosperminin genel hatlarıyla iki farklı nedenden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Bunlardan biri sperm kanallarındaki tıkanıklık, diğeri ise sperm üretimindeki bozukluklardır.

Tıkanıklığa bağlı azospermide testislerde sperm üretimi gerçekleşmektedir fakat spermi ileten kanalların tıkalı olması sebebiyle meni ile dışarı atılamamaktadır. Sperm üretimindeki bozukluğa bağlı azospermide ise inmemiş testis sendromu, genetik bozukluklar, hormon eksiklikleri, bazı enfeksiyonlar ve radyasyon gibi nedenlere bağlı olarak vücutta sperm üretimi bozulmuştur.

Azospermi Tedavisi

Azospermi tedavisinin doğru şekilde yapılabilmesi için öncelikle nedenin doğru tespit edilmiş olması gerekmektedir. Teşhis esnasında hastalardan apermiogram, hormon analizleri, genetik incelemeler ve testis ultrasonu gibi bazı tahliller istenir. Bu tetkiklerin ardından tedavi planlanır.

Eğer tıkanıklığa bağlı azospermi tespit edilmişse, yapılması gereken kanalları açmak ve spermin dışarı çıkabilmesini sağlamaktır. Cerrahi operasyonla kanallar açılır ve sonrasında doğal yolla gebeliğin oluşması beklenir.

Üretim bozukluğuna bağlı azospermi tespit edilmişse mikro-TESE yöntemi uygulanır. Cerrahi bir operasyon olan mikro-TESE işleminde testis açılar ve özel bir mikroskop ile sperm üretebilecek kanalcıklar saptanır. Bu özel mikroskop çok küçük alanları büyük bir şekilde görmemizi sağlar ve böylece kanalcıklardan sperm elde edilir. Ardından tüp bebek işlemi ile gebelik sağlanır.

Bahçeci Sağlık Grubu

Florence Nightingale Hastaneleri

İletişim

(0535) 100 20 63

Çalışma Saatleri

Hafta içi : 8:30 - 18:00

E-Posta Adresim

erolbulent@yahoo.com